stgetgsg stgetgsg
  • 19-05-2017
  • Mathematics
contestada

Five pounds of Onions cost $7.45. How much do 2 lb cost? hurry up please I need help

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-05-2017
It is $2.98 is the answer
Answer Link
apricotanne
apricotanne apricotanne
  • 19-05-2017
7.45/5=1.49 this finds how much onions cost per pound then multiply it by 2 to find how much 2 lbs would cost. 2lbs of onions would cost $2.98.
Answer Link

Otras preguntas

In the morning, Robert cooked waffles for breakfast. What is the term for the underlined noun? (1 point) subject indirect object direct object noun in a preposi
Complete the inequality for this graph. y < [?]
Read the passage from Elizabethan Etiquette. If you happened to be a lord or lady in the court of Queen Elizabeth I, one way that you would occupy your time mig
I need help I don’t know what is the scoring rate
Which of the following statements regarding development in sub-Saharan Africa is true? A. No country in sub-Saharan Africa is considered to be highly developed.
solve |x|=12 explain your answer​
What is the difference between the absolute value of 4 and the absolute value of -3? 1 4 7 8
Solve for x: 4x - 10 6x - 48 x=
Determine the equation of a line that passes through (-2,5)and is parallel to the line whose equation is 5y+2x=10​
Every second, a snail crawls 12 millimeters down a hole What is the snail's change in position after 4 seconds?