cristinagabbard
cristinagabbard cristinagabbard
  • 19-06-2017
  • Mathematics
contestada

Tony bought 48 roses for $24. How much do 24 roses cost

Respuesta :

Nick911 Nick911
  • 19-06-2017
We know that:
48 roses costs $24
24 roses costs ?$
Step 1:
Use cross multiply
24×24=576
Last step:
Use division
576÷48=$12, so 24 roses costs $12. As a result, 24 roses costs $12. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

question is ,four children saved £29 to go on a coach. They each saved the same amount. How much did each saved
During telophase Question 14 options: the DNA is copied. the cytoplasm divides. the chromosomes unwind to become chromatin. all of the above
what rule applies most closely to this word? avail-
what does 'barking up the wrong tree' mean?
Is this congruent triangle SSS or SAS??? Please help!
5 times the smaller number of two consecutive numbers is added to 3 times the bigger, the result is 579. find the smaller number
Who is Don Quixote? i need some help with this one :)
what does the term 'second nature' mean?
What is a Grimoire? i need some help with this one :)
7x-8x+4=5x-2 solve for x