auxx509 auxx509
  • 18-01-2024
  • Mathematics
contestada

A bakery sells muffins and cupcakes. The total cost of 3 muffins and 4 cupcakes is $7.50, while the total cost of 2 muffins and 5 cupcakes is $8.75. Determine the cost of a muffin and a cupcake.

Respuesta :

Otras preguntas

The mid-Atlantic colony of Pennsylvania was founded by William Penn PRIMARILY because of his
Find the distance between P(7,2) and Q(2,5) to the nearest tenth.
Which geographic feature contributed to the beginning of Farming communities
In his study of pea plants, Gregor Mendel used which method to produce offspring?
the ancient long-distance, overland trade route connecting China to West Asia, and on to Europe and the Mediterranean region was known as the
decimal form for 3/25
If a straw looks bent when placed into a glass of water, it is because light is being
Which one oWhich one of the following sentences best describes paraphrasing? a. Janette listened to the speaker and took notes. b. Oscar studied Dr. Frost's a
what map shows the boundaries such as countries states and cities
Cate and Kate were playing a card game.The stack of cards in the middle had 24 cards in it to begin with.Cate added 8 cards to the stack.Elena then took 12 card