loanyst4789 loanyst4789
  • 19-01-2024
  • Mathematics
contestada

A pound of apples costs $0.92. The total cost varies directly with the pounds of apples purchased. Write an equation that relates the total cost, c, and the number of pounds of apple purchased, a.
O c= (0.92)/a
O c=0.92a
O a=0.92c
O c=a+0.92

Respuesta :

Otras preguntas

Math question please help
Binary fission is the most common form of reproduction in _____. animals plants fungi protozoa
Chris stopped for gas twice on a long car trip. The price of gas at the first station was $1.45 per gallon, and the price of gas at the second station was $1.55
Need help!!!! why would billing at 500% of the Medicare rate unfavorable?
What is the science method?
Are these right ???
e There are nine water bottles in Devin’s refrigerator. He adds three full boxes of water bottles to the refrigerator. Then he adds two more boxes that each hav
____ is the determination of the initial flaw or vulnerability that allowed an incident to occur. a. forensics b. root cause analysis c. incident analysis d. ev
what is mathematical format in Algebra is it just simplifying ,my teacher said he mainly cares about mathematical format
Round 176,257 to the nearest hundred thousand