lilDanny lilDanny
  • 18-08-2017
  • Mathematics
contestada

Four pounds of apples cost $1.96.

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 18-08-2017
Four pounds of apples cost $1.96
so each pound cost: $1.96 / 4 = $0.49 or 49 cents

hope it helps
Answer Link

Otras preguntas

A grocery shopper tosses a(n) 9.1 kg bag of rice into a stationary 19.3 kg grocery cart. The bag hits the cart with a horizontal speed of 6.6 m/s toward the fro
Can you help me write a poem
The two cars collide at right angles in the intersection of two icy roads. Car A has a mass of 1965 kg and car B has a mass of 1245 kg. The cars become entangle
Which shows the decimals 10.9, 1.09, and 100.09 written in order from least to greatest?
This is the process of matter changing from the liquid to the solid state?
David made a scale drawing of a mural he is going to paint. He used a scale of 1 cm=4ft. If the actual mural will be 16 feet long, how long is the mural in Davi
Although she was sad to leave her friends _______ she knew she would see them again next summer.
Alana worked hard to make enough money to support herself and afford an apartment in a safe neighborhood. She feels confident and really good about her accompli
A professor is trying to determine if her students guessed on a certain multiple choice question. She expects that if the students guessed, the distribution of
Kris runs a 5 K (kilometer) race for charity. It takes her 1 hour. What is Kris' average speed?