alleylimited154
alleylimited154 alleylimited154
  • 19-02-2024
  • Mathematics
contestada

Rheka bought 15 fruits(oranges and mangoes). Oranges cost 50 cent each and mangoes cost 40 cent each. Find in terms of x the total cost of fruits.

Respuesta :

Otras preguntas

From what place did the ebola virus get its name
change 0.48 into a fraction or mixed number
Which principles help geologists compare the timing of the origin of life forms and the timing of their extinction? A. Steno's principles, faunal succession, a
Write the sum as a product. Simplify the product. (–2) + (–2) + (–2) + (–2) A. 4 (–2); –8 B. 5 (–2); –10 C. (–2) + (–2) + (–2) + (–2); –6 D. 2(–
A car traveled 3/4 mile in one minute at a constant speed. What was the speed of the car in miles per hour ?
La profesora es muy simpática. Ella____ (pensar / poder) que debemos hacer actividades divertidas.
Why did the Continental Congress have a difficult time funding the Continental Army?
Creating an outline for a narrative essay can help a writer write a thesis statement. develop a viewpoint. structure the essay. brainstorm a topic.
what is close to 8/15 and 2/5 1, 0, or 1/2
Why do sunspots appear darker than their surroundings?