ROROKAI3214 ROROKAI3214
  • 20-02-2024
  • Physics
contestada

Why do we have different units for the same physical quantity?
a) Due to historical reasons
b) To confuse students
c) To provide flexibility
d) To make calculations easier

Respuesta :

Otras preguntas

help pls correct answer will ger brainliest
A planet X moves in an elliptical path as shown below. At which point does the planet moves faster. B Assume, Ethiopian institute of space science and technolog
HELP QUICKLY PLEASE!!!!!!!!
Which substance will produce an acid when dissolved in water? A. NH3 B. NaOH C. KOH D. HCl
i am not able to solve this problem​
The cost of 25 apples is $18.50. What is the cost of one apple
Consider the following figure. (Note that the figure is not drawn to scale.) G 52° 56° 69° I 56° H Order the side lengths FG, GI, FH, GH, and IH from least to g
Sam opened a savings account with $400. He earns $1,640 a month at his job and will deposit 3% of his monthly pay every month into his new savings account. Assu
what are some ideas to help reduce injury during physical activity?​
narrate an incident where you were lost in the market. explain what happened and how it turned out to be funny