gabbirena gabbirena
  • 19-03-2024
  • Mathematics
contestada

In a certain manufacturing process, the cost of producing a single item varies inversely as the square of the number of items produced. If 100 items are produced, each costs $1.50. Find the cost per item if 250 items are produced. (put your answer in dollars)

Respuesta :

Otras preguntas

what is pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis
Why do you think the Emancipation Proclamation and the General Order 143 are important today?
Please help!!! Solve 5x - 11 >/ 29
Do ClownFish get along with, other fish, sharks,sea turtles and pelicans?
An important philosophical idea during the Enlightenment was that
A movie theater sells about 3 bags of popcorn for every 4 people who buy tickets to the movie.If 300 people buy tickets,how many bags of popcorn can the theater
Identify the simple subject in the sentence "There are too many people on this elevator."      A. manyB. elevatorC. ThereD. people
how was religion linked in to politics in ancient mesopotamia and egypt the kings were revered as gods the kings gave their power to the priest the priest appo
Information about Mussorgsky influences.
answer all questions