polloAngelo8899 polloAngelo8899
  • 19-03-2024
  • Business
contestada

Jack's Grocery is manufacturing a store brand item that has a variable cost of $0.75 per unit and a selling price of $1.25 per unit. Fixed costs are $12,000. Current volume is 50,000 units. What is the contribution margin per unit?

A) $0.50
B) $0.25
C) $0.75
D) $1.00

Respuesta :

Otras preguntas

easy question! -6 = 2 + x/6 this is a one step/two step equastion
Sullen is to moody as monotonous is to what?
you and a friend are playing a board game your final score X is 12 points less then your friends final score right and solve an equation to find final score
How does a compound interest rate differ from a simple interest rate?
To eliminate the negative voice of criticism within ourselves we must become aware of it, restate the judgments in a more accurate constructive way, get tough w
When to use stokes theorem divergence theorem site:math.stackexchange.com?
Please help with number 39
why were the confederate states unwilling to accept the 13th amendment
A 5 1/2 quart pot is filled 2/3 of the way with water. How many more quarts of water can the pot hold?
what methods and organizations were devised by the colonists in order to resist and defeat the laws