TonnyB11021 TonnyB11021
  • 20-03-2024
  • Business
contestada

Vintage Wines has fixed costs of $ 20, 000 per year. Its warehouse sells wine with variable costs of 80 % of its unit selling price. How much in sales does Vintage need to break even per year?
a. $ 25, 000
b. $ 100, 000
c. $ 16, 000
d. $ 4, 000

Respuesta :

Otras preguntas

what is the unit rate for a 36oz of cornflakes costs $5.79
Cut 9ft piece into 12inch & Every cut remove 1/8 inch
Which are functions of lipids? Choose all answers that are correct. A. to assist with structural support B. to deliver amino acids C. to store energy D. to
What is 15.47 rounded to the nearest whole number?
Shelley compared the number of oak trees to the number of maple trees. she counted 9 maple trees to every 5 oak trees in the beginning of the year. at the end o
Round 3.921 to the nearest hundredth place
your mother gave you $13.32 cents with which to buy a present. this covered 3/5 of the cost. how much did the present cost
Which container holds more a half gallon milk jug or a 2 liter juice bottle show your work!
When Wesley began first grade, he was 44 3/8 inches tall. At the end of the year, he was 45 1/4 inches tall. How much had Wesley Grown.
describe three different methods you could use to graph the equation 5x+3y = 12