Jerjer472 Jerjer472
  • 21-03-2024
  • Business
contestada

A pure monopolist is selling 36 units at a price of $260. if the marginal revenue of the 37th unit is $51, then the price of the 37th unit

Respuesta :

Otras preguntas

can you list 4 things that make a growl sound
A box of chalk and 2 staplers cost $10. Three boxes of challenge and 2 staplers cost $18. Find the total cost of 1 box of chalk and 1 stapler.
Which body must approve the President’s choice for secretary of state?
Solve for x. 0=65892.56*x^(-1.67)
701 k- 523 km 445 m=
Rule by the consent of the governed defines the constitutional principle of A: separation of powers. B: checks an balances C: popular sovereignty D: federalism
How many eggs do the eastern goldfinch lay at once?
Erin buys a bag of peanuts that weighs 3/4 of a pound.Later that week, the bag is 2/3 full.How much does the bag of peanuts weigh now?
Hitler was confident about invading Russia because he had recently captured Spain. France. Great Britain. Switzerland.
what is 0.50 as a fraction