ipenu6370
ipenu6370 ipenu6370
  • 18-04-2024
  • Mathematics
contestada

Aubrey bought 5 pounds of bananas for $26.25.
What is the price, in dollars, of 1 lb of bananas?

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 18-04-2024

Answer:  5.25 dollars

Explanation

We want the "5 pounds" to become "1 pound".

Divide both given numbers by 5 to achieve this goal.

  • 5/5 = 1
  • 26.25/5 = 5.25

Therefore the cost is 5.25 dollars per pound. We consider this the unit rate.

Answer Link

Otras preguntas

How do you say next? And then? In french
In what kind of tone should this quote be read? "I wasn't sure I could keep a straight face and wave him off to another jungle or desert without sitting down an
How did the Transportation Revolution between 1800 and 1840 affect America?
Matthew purchased stocks in a company at a price of $1.75 per share in january. by july, the stock price increased to $2.65 per share.what is the percentage inc
Express the quotient in units and then standard form 9.36÷3=
Which lakes form the greatest group of freshwater groups in the world?
How is music important in your life
47.00 minus 15 percent
What would be a Behaviorist Approach for helping another student who dropped their books down the stairs?
What is 6 2/9 Divide 5 5/6 plz