guandiquebriana guandiquebriana
  • 18-09-2017
  • Mathematics
contestada

a bunch of has 10 3/4 lb of ground beef that will be priced at 3:40 per pound he divides the me into 8 equal packages to the nearest cent what will be the price of each package

Respuesta :

JunkRat2000
JunkRat2000 JunkRat2000
  • 18-09-2017
10.75 * $3.40 / 8 = $4.57 per package
Answer Link

Otras preguntas

Which of the transformations resulted in image Point A'? A(x, y) → (x - 3, y + 1) A(x, y) → (x - 3, y - 1) A(x, y) → (x + 3, y - 1) A(x, y) → (x + 3, y + 1)
y = 5x + 2 3x = –y + 10 What is the solution to the system of equations? (–4, –18) (–18, –4) (7, 1) (1, 7)
x^2+y-15=0 is a function
How does Thoreau use ethos in his essay
what is an iron triangle
which expression is equivalent -21.8-(-18.3)
Betsy is shopping for a new rug, and she finds a square rug that she wants to purchase for her living room. Before purchasing the rug, she needs to know the sid
Which three factors were part of European imperialism
A weightlifter expends 294 w of power lifting a weight to a height of 2 m in 10 seconds. what mass has he lifted?
According to coulomb's law, how does distance affect the electric force?