keriganbih
keriganbih keriganbih
  • 19-09-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy ? 1lb of walnuts for 3.49 or 10 oz of walnuts for 2.49

Respuesta :

MegaDanger
MegaDanger MegaDanger
  • 19-09-2017
10 oz for 2.49. Hope I helped :)
Answer Link
jdshibles
jdshibles jdshibles
  • 19-09-2017
1lb for 3.49 is 21.8 cents per ounce.10oz. for 2.49 is 24.9 cents per ounce. Making the 1lb for $3.49 is a better buy.
Answer Link

Otras preguntas

explain the production of current with the help of a magnet and describe which device works on this phenomena
For each sentence below, write each common noun and each proper noun. Identify each type of noun by writing N or P after each noun. You must label every noun in
2h(3m-4h)please help me
i want to talk to someone for some time ⌚
identify the non finite verbs. (1) hunting is prohibited. (2) I need to go to sleep. (3) I saw him running. (4) flying makes me nervous. (5) i find speaking str
Need help with number 4 only
Xavier, Yosef & Zeke are three brothers whose total weight is 200 pounds. Xavier and Yosef together are equal to Zeke. Yosef is 5 less than twice Xavier. Ho
Which of the following lines from "The Raven" uses alliteration? HINT: Alliteration is the repeated use of a consonant sound at the beginning of nearby words. A
What is the end behavior of a sixth degree polynomial function whose leading coefficient is negative?
what are 3 items you can't live without or appreciate the most? why are these items so special to you? At least 3 full sentences for credit.​