prettyeyesofiaowlqst prettyeyesofiaowlqst
  • 21-09-2017
  • Mathematics
contestada

If cheese is $4.40 per kilogramme, what should I pay for 200 grammes?

Respuesta :

tatopotato
tatopotato tatopotato
  • 21-09-2017
If it's 4.4 per kilo, and a kilo is 1000 grams, that means you divide both the 1000 and 4.4 by 5 (since 200/1000 is equal to 1/5). So, you should pay $0.88 for 200 grams.
Answer Link

Otras preguntas

the basic physical unit of heredity
can yall help me with number 10.....the graph counts too....oops i put math i meant to put science
Flexibility is a key characteristic for all leadership styles. true or false
2/3 of the product of 3/8 and 16
how us multiplying mixed numbers different than multiplying fractions?
Juliana wants to find the mass of a watermelon. what unit should she use?
Economies of scale involve decreasing as output rises.
Help me please I might need help with more also
what is the perimeter of a regular heptagon if one side measures 3 inches
At Davis middle school 372 students ride the bus, if this number is 60% of the school enrollment. Then how many students are enrolled in the school