JessicaLondon JessicaLondon
  • 16-09-2015
  • Mathematics
contestada

one fabric costs $15.00 for two yards. Another costs $37.50 for 5 yards. Do these fabrics have the same unit cost? explain

Respuesta :

Peach152003L Peach152003L
  • 16-09-2015
Yes they do becuase
$15 divided by 2 equals $7.50
Then you do 5 times $7.50 and your anwser is $37.50
They total unit cost for each is $7.50
Answer Link

Otras preguntas

what percent of 128 is 24
Pupils at a scholl either arrive by bus,car or on foot. 3/10 walk and 1/3 come by bus. What fraction come by car?
Find the coordinates of the midpoint of HX (SHOW YOUR WORK) H(0,0),X(8,4)
Estimate the quotient by rounding the expression to relate to a one digit fact
how to find the zeros of f(x)=-2x^2+8x
75 POINTS !!!!!!!!! Which theme is conveyed in this excerpt from "The Tell-Tale Heart" by Edgar Allan Poe? TRUE!—nervous—very, very dreadfully nervous I had bee
Calculate the area of a circle with diameter of 6cm
how do i listen free to the backing track of the scientist by coldplay? just the backing without the singing just the tune??????
Find the coordinates of the midpoint of HX (SHOW YOUR WORK) H(0,0),X(8,4)
what are the health side effects from long wave radiation?