Ayala85jessica
Ayala85jessica Ayala85jessica
  • 18-09-2015
  • Mathematics
contestada

Whats the unit rate for $2.50 for 5 ounces

Respuesta :

carlosego
carlosego carlosego
  • 18-07-2018

For this case what we should do is find the cost per ounce.

For this, we can use the following rule of three:

5 ounces ----------------------> 2.50 $

1 oz ------------------------> x

From here, we clear the value of x.

We have then:

[tex] x = (\frac{1}{5}) * (2.50)

x = 0.5
[/tex]

Answer:

The unit cost per ounce is given by:

x = 0.5 $ / ounce

Answer Link
nightwave4664 nightwave4664
  • 14-09-2018

$2.50/5=$0.50 is the correct answer

Answer Link

Otras preguntas

when a jug is 1/5 full and it weighs 250 grams next it 4/5 full and weighs 550 grams what is the weight of the jug?
What is the product? (–3s + 2t)(4s – t)
How is a floodplain defined?
Stromatolites are _____. a type of fossil dinosaur. produced by cyanobacteria. the earliest mammals. the earliest fossils. found as early as the Archean era.
what happened to the unemployment rate after the stock market crash in 1929? A, The unemployment rate decreased. B, the Americans moved in large numbers to Mexi
How were the Christian humanists different from the humanists of the Italian Renaissance
what would be the Lateral area and the Total surface Area
Which of the following situations best demonstrates direct rule?
what is the numerical expression 5/8-5/12(3-1/4)+2/3
What is the product? (–3s + 2t)(4s – t)