amagineo4 amagineo4
  • 20-10-2017
  • Mathematics
contestada

Unit rate of 14.25 for 3 pounds of deli meat

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 20-10-2017
To find the unit rate, you have to find how much each pound costs

so 14.25/3 is the expression that will get you the answer

14.25/3= 4.75

4.75 per pound is your answer

hope this helps
Answer Link
Аноним Аноним
  • 20-10-2017
to work out each pound u do 14.24 divide 3 =4.75

so 1 pund=4.75

hope this helps brainliest g:)
Answer Link

Otras preguntas

what is the area of trapezoid DEFG with coordinates D (2, 3), E(4, 3), F (6, 1), and G (2, 1)?
After the attack on Pearl Harbor, who did the U.S. government put into special camps "for their protection?" A. African Americans B. German Americans C. Japanes
which rock feature is the line running between ponts A and B most likely to be
Select the grammatically correct sentence. El oso es más feroz que el perro. El oso es menos feroz como el perro, El oso es feroz más que el perro. El oso más f
all about cyclone Nivar ​
Discuss in detail the extent to which the current school system prepares learners to deal with the challenges of change that learners may experience once they l
Given that I0=10−12 watts/meter2, what is the intensity of a sound for which the decibel level of the sound measures 144? Round off your answer to three decimal
I need help on this maths question
Why is infection of this structure potentially so dangerous?
Plugin y=-5 into either equation and solve for x -6x-8y=-20 or x+y=5