nadiahinton
nadiahinton nadiahinton
  • 20-10-2017
  • Mathematics
contestada

(5) you bought a magazine for $5 and four erasers. you spend a total of $25. how much did each eraser cost.

Respuesta :

dianap329 dianap329
  • 20-10-2017
each eraser is $5. because a magazine is $5, you're left with $20. 5x4=20.
Answer Link
crawfordramsey crawfordramsey
  • 20-10-2017
5 dollars because the magazine was one dollar so then you have 20 dollars left. 20 dollars to buy 4 erasers would equal 5 dollars each.
Answer Link

Otras preguntas

Where do cable news channels get their money? How do their sources of revenue differ from network news?
500.0 liters of a gas are prepared at 700 mm Hg and 200 C. The gas is placed into a tank under high pressure. What is the volume of the gas?
Following the division of the Ottoman Empire territory after world war I, the league of nations granted control of palestine to....?
who can do all my work (you can pick any subject) plzzzz need so much help i have so many assignments who can help me or do it for me
What two areas were the first complex societies seen?A . Nile River Valley B. Mesoamerica C. Andes Mountains D. Mesopotamia ​
what is 5x+60y=35 x+y=1.5
17. Most people with bulimia (1 point) A.maintain a weight within the normal rangeB.suffer extreme weight lossC.suffer extreme weight gainD.maintain a weight be
Someone help me please I'm an idiot .​
Sydney has enjoyed the benefit of reduced stress, increased flexibility, increased ability to meditate, and a calm happy feeling with more confidence in her eve
my friend wanted to see how i look like right now so there