Cdayamelainto Cdayamelainto
  • 20-10-2015
  • Mathematics
contestada

If 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

tXx tXx
  • 20-10-2015
it is  $7.75 because 4.50 divided  by 2 is 2.25 So 2.25+4.50 is 7.75
Answer Link
BasicMath
BasicMath BasicMath
  • 20-10-2015
4.50 ÷ 2 = 2.25 2.25 + 4.50 = $7.75. The answer is $7.75
Answer Link

Otras preguntas

how many ninths does it take to make the same amount as 1/3 explain your answer in words and pictures.
Which text in these excerpts from Book 12 of Homer's Odyssey portray the theme of leadership? "'Oh stay, O pride of Greece! Ulysses, stay! Oh cease thy course,
8j^3 + 4j^2 + 10j + 5 factor this expression with work?
Why did SNCC organize sit-ins? A. To pressure the government to support civil rights B. To push the Ku Klux Klan into violence C. To provide the media with more
Hos does knowledge/education help someone succeed?
Michelle felt an electrical shock when she was ironing her clothes. What might have cause this to happen?
Which in-text citation is formatted correctly in MLA style? The Cyclops insists that they “care not a whistle for your thundering Zeus (Homer 186).” The Cyclops
The digits 1-5 are used for a set of locker codes. Suppose the digits cannot repeat. Find the number of possible two digit and three digit codes. Describe any p
18 is 50 percent of what number
What was one common way that members of the temperance movement attempted to stop people from drinking alcohol? by offering people financial incentives to stop