mommasboy55555 mommasboy55555
  • 16-11-2017
  • Mathematics
contestada

if 4 pounds of sugar cost $2, the cost of 1 pound of sugar is

Respuesta :

aruffis10
aruffis10 aruffis10
  • 16-11-2017
$0.50
4/2=1/x
4x=2
x=1/2
Answer Link
Аноним Аноним
  • 16-11-2017
0.50 cents


I hope this helps and have a wonderful day!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the best description of an adaptation? A. a trait that was beneficial to survival in the past B. a trait that is of no advantage t
Which is NOT one of the four important elements a market needs for success? A. mass production B. self-interest C. specialization D. economic freedom
You are planning to make a collage and are gathering materials.for the backing you will use a piece of heavy recycled cardboard that is 4 3/4 feet longhand 2 2/
If you had to summarize the cause of the American Revolution in one sentence, what would it be?
How did fascism put Europe on the path to war?
Why were the Palmer Raids seen as a violation against civil liberties? Personal property was searched without a warrant. People were denied their right to free
2.5% of what number is 2?
How might the ideas of the Enlightenment and the Great Awakening have justified colonists’ unhappiness with English policies after the French and Indian War?
Why would Europe and other countries place a tariff on processed or manufactured African goods? so the countries can punish Africa for past actions so Africa ca
why did penn purchase Delaware?