lbdavidwilson3352 lbdavidwilson3352
  • 20-11-2017
  • Mathematics
contestada

If your income is ​$27 a​ month, the price of pizza is​ $5 and the price of a video is​ $4, how many pizzas will you buy and how many videos will you rent each​ month?

Respuesta :

kickingchips kickingchips
  • 20-11-2017
27-4=23-4=19-5=14-4=10-5=5-5 ( 3 pizzas and 3 videos)
Answer Link

Otras preguntas

what does 2n+6n equal
Find f(x) and g(x) so the function can be expressed as y = f(g(x)). y = (8/x^2) + 4
Maia says that both lines on this position vs time graph show acceleration. Is she correct? Why or why not? help me please i need it right now
Judy bought a coat at a 20 discount sale for $56. what was the original price of the coat
How did political, economic, and religious systems of Native Americans, Europeans, and Africans compare and change as a result of contacrs among them?
Describe when the formula for simple interest I = prt would be more useful if it were rearranged
can someone help me out with these please
Jim is a taxi driver who keeps track of his meter readings. The results for the past twenty meter readings (rounded to the nearest dollar) are given below: 15,
Which of the following situations best illustrates Newton's first law
Add 2 then add 4! I dont get it at all plz help!