genjilover101
genjilover101 genjilover101
  • 20-11-2017
  • Mathematics
contestada

Apples cost $0.85 per pound. Write equation is used to find C, the total cost of P pounds of apples?

Respuesta :

behdeen2ozqekq behdeen2ozqekq
  • 20-11-2017
C=0.85P p being a variable that changes depending on the number of apples bough 
Answer Link
buchananmerediozqkev
buchananmerediozqkev buchananmerediozqkev
  • 20-11-2017
C = 0.85p you plug in the variables where they are explained where to be. Your trying to find C so you would put C= .
Answer Link

Otras preguntas

Solve this linear equation 2.6(.5.5-12.4=127.92​
Yo i need to bring up my grade bad so 2x=5+y (please show it graphed ready :D)
A man standing between two walls fires a gun and hears two echo. if he stands 200m closer to one of the wallsand the time differenve between the two echos is 0
Find the value of (9/16) ^ - 1/2
The first three and last terms of an arithmetic sequence are 7, 13, 19,..., 1357. (a) Find the common difference.
If linear magnification is + 1 then the image will be formed by which mirror?Concave or Plane..​
which of the following are solutions​
Leaves falling from a tree ,what is explanation​
An arithmetic series contains 14 numbers. The first number is 12. The last number is 38. What is the sum of the series? 312 350 494 700
Which evidence from the article tells why the race riot occurred, according to this source?