shalittle2006p14r56
shalittle2006p14r56 shalittle2006p14r56
  • 18-12-2017
  • Mathematics
contestada

Unit rates $8.43 for 3 pounds

Respuesta :

emccon3487
emccon3487 emccon3487
  • 18-12-2017
If you need to find the unit rate of just one pound you can just divide. 8.43 divided by 3. You would get 2.81 so it would cost $2.81 for just one pound. I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

14x+2y-22=10 2x+8y+42=32 30x+124-42=24
Which term is an example of a social effect of abuse? illness eating disorder high self-esteem abusive behavior
Select the correct answer from each drop-down menu.WILL MARK BRAINLIESTConsider the equation below.The equation was solved using the following steps.
100.0mL of gas at 25.0 DC and 1.0 atm changes to 50.0 DC at 1 atm. What is the new volume of gas?
Family therapy tries to involve all of the members of the client’s family in the process.True or False
Help! What's 26% of 130?
A successful conversion to a JIT system requires that the conversion: No Answer Selected A - be done as quickly as possible B - begin at the start of the proces
If h is a linear function with h(1) = 10 and h(3) = -6, what is h(5)?
2. Cheryl hears a new song on the radio every day during the week on her commute to work. Surprisingly, when the song comes on at a party on Saturday night, she
Who did the southern colonies bring in as a labor force