luiscamacho6939 luiscamacho6939
  • 19-12-2017
  • Mathematics
contestada

Find the unit price rounded to the nearest cent: 6.5 pounds for $5.85 is ________ per pound.
Question 3 options:



$0.90



$1.05



$1.04



$38.03

Respuesta :

Pardeep18
Pardeep18 Pardeep18
  • 19-12-2017
It’s the first option.
5.85/6.5= 0.90
Answer Link
JeanaShupp
JeanaShupp JeanaShupp
  • 29-08-2019

Answer: The unit price = $0.90

Step-by-step explanation:

Given statement :  6.5 pounds for $5.85

i.e. 6.5 pounds costs $5.85.

Then to find the cost of 1 pound we divide the cost of 6.5 pounds  by 6.5. we get

The cost of 1 pound = [tex]\dfrac{5.85}{6.5}=\dfrac{585}{650}\\\\=\dfrac{9}{10}=0.90[/tex]

Hence, the cost of 1 pound  = $0.90

i.e. The unit price = $0.90

Answer Link

Otras preguntas

which of the following best describes similarities that exist between birds and mammals
why did the use of the phalanx affect politics
Claire power walks 1/9 of a mile in 1/54 of an hour compute the unit rate as the complex fraction
What is the predominant type of tissue found in the Thymus in a young child? Please help!
Why women are more likely to become infected with HIV
What is longest some one has been on a bull?
2,000 lb=? t in math work sheet I will need help more often if u can help thx
Marcus volunteered for 4 1/2 hours this week. Beth volunteered for 1 1/2 times as long as Marcus. For how many hours did Beth volunteer? Use words, numbers, or
add 3x and 54 to get the angle
An object is launched from ground level with an initial velocity of 120 meters per second. For how long is the object at or above 500 meters (rounded to the nea