keyanamcfarlane keyanamcfarlane
  • 20-02-2018
  • Mathematics
contestada

Gracie can purchase 5 oranges for $4 but she only wants one what is the cost of one orange

Respuesta :

AyeshaIqbal
AyeshaIqbal AyeshaIqbal
  • 20-02-2018
the cost of one orange is $1.25
what you do is you divide 5 by 4 so 5 divided by 4= 1.25
hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Constitutional Underpinnings: How did the enlightenment and American revolution change the way people viewed their relationship to their rulers? (Reword the q
1. Liesel knew she should not __ after school; otherwise, Rosa would yell at her for not getting home quickly enough.
PLZ HELP ASAP!! WILL MARK BRANLIEST!! How do national parks deal with fossil removal? They do not allow it. They encourage it. They dislike it. They require per
A triangle has vertices at (12,3), (-10,10), and (7,-18). What is the coordinate of the centroid?
What agreement included the “war guilt clause”?
Identify the choice which features a relative clause. A) The man, whose name I don't recall, told us that we were going the wrong way. B) As we were walking t
Apply the distributive property to create an equivalent expression (7-4n)•6
Largest prime factor of 56
1 L of a 78% acid solution was mixed with 6 L of a 64% acid solution. Find the concentration of the new mixture.
What is the property and how are the exponents combined? x^3 times x^2 (x^3)^2 x^6 divided by x^2