jacobandmomp4h1qc jacobandmomp4h1qc
  • 21-02-2018
  • Mathematics
contestada

A 14-ounce box of cereal sells for $2.10. what is the unit rate.

Respuesta :

greenawalterin
greenawalterin greenawalterin
  • 21-02-2018
do 14/2.10 which would give you 6.66666667, round that to 6.67. It is  about 6.67 per ounce.


answer:   $6.67 per ounce of cereal  (6.67/1) 
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP will give brainliest
What is CD? O 6 units O 12 units O 18 units O 24 units
Suppose that you are able to buy papaya at the wholesale price of $1/lbs and sell it for $4/lbs. Suppose demand is Poisson-distributed with a mean of 100? Which
find the midpoint of the segment with the following endpoints (10,6) and (3,1)
Can someone help me calculating the area of the whole figure? ​
number of set values of (p,q), which satisfy relation p^2 = 2q^2 ( where p and q are natural numbers ) options: (A) 1 (B) 0 (C) 2 (D) 3
R' (-1, 9) is the image of R after a reflection in the x-axis. What are the coordinates of R?
the central bank of the United States it the
Find the area of the shaded region
What is the hottest part of the earth? asthenosphere crust core mantle