jennasalleep296mr jennasalleep296mr
  • 21-02-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of producing 4 metal units is $204.80. The cost of producing 8 units is $209.60. What will it cost to produce 14 units?

Respuesta :

Graytecoutdoors
Graytecoutdoors Graytecoutdoors
  • 21-02-2018
Producing cost $200 off the top then each unit cost $1.20
So your answer is 14 x 1.20 = 16.80 then you add your 200
So your answer is 216.80
Answer Link

Otras preguntas

Where in the united states is crater lake?
If you start with 512 grams of aluminum and 1147 grams of copper chloride to make aluminum chloride and copper, what is the limiting reagent? 2Al + 3CuCl ->
What is 12% of 4? Explain and Show your work
Which best descnbes how the excerpt appeals to readers' emotions ? Read the excerpt from "Save the Redwoods." Another, one of the finest in the grove, more than
richard cuts a peice of wood for a project the first cut is shown and can be represented by the equation y=1/2x+2 the second cut need to be parellel to the firs
Action potential propagation in a skeletal muscle fiber ceases when acetylcholine is removed from the synaptic cleft. Which of the following mechanisms ensures
The equation of the graphed line is 2x - y =-6 What is the x-intercept of the graph? -3,-2,2,6 PLEASE ANDWER ASAP
Which of the following is not a colligative property of a solution? freezing-point depression vapor-pressure lowering supersaturation boiling-point elevation
PLEASE!!!! ASAP!!! Two airplanes leave the airport. Plane A departs at a 44° angle from the runway, and plane B departs at a 40° from the runway. Which plane wa
what is the area of the figure. please help show steps​