Ravens1234
Ravens1234 Ravens1234
  • 20-01-2016
  • Mathematics
contestada

Whats the unit rate for $2.50 for 5 ounces

Respuesta :

elliem10 elliem10
  • 20-01-2016
2.50/5= .50
$.50 per ounce
Answer Link
Liveforever
Liveforever Liveforever
  • 20-01-2016
To find the until rate you divide 2.5/5 which would equal....$0 .05 so the unit rate is $0.05
Answer Link

Otras preguntas

The coordinates of a bird flying in the xy plane are given by x(t)=αt and y(t)=3.0m−βt2, where α=2.4m/s and β=1.2m/s2. Calculate the velocity vector of the bird
african american heroes who helped or help make florida a safe place to live
How did the policy of appeasement affect France and Great Britain
Which of the following was a major obstacle to the ratification of the Constitution? A. the Anti-Federalist argument against a bicameral legislature B. the dema
why does a chemical change change the chemical makeup of matter
Pete's Boat Rental charges an initial fee to rent a boat, plus an hourly fee. The table shows the cost to rent a canoe. Find the rate of change and initial va
The main purpose of the Albany Congress of 1754 was to (A) draw up a treaty with the Native Americans (B) protest restrictions on western settlements put in p
How did the policy of appeasement affect France and Great Britain
Is 7/8 or 11/10 closer to 1
The relatively high boiling point of water is due to water having A) hydrogen bonding B) metallic bonding C) nonpolar covalent bonding D) strong ionic bonding