Gdisbuddhsonshsu6666 Gdisbuddhsonshsu6666
  • 20-01-2016
  • Mathematics
contestada

Paid $4.59 for 5.4 pounds of pears, what's the unit rate

Respuesta :

thetwicepianist
thetwicepianist thetwicepianist
  • 20-01-2016
0.85/lb

you divide 5.4 by 4.59
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 20-01-2016
$4.59/ 5.4 pounds of pears= $0.85/pound of pears.

The unit rate is $0.85/pound of pears~
Answer Link

Otras preguntas

Please fast brainly I give brainliest only to correct answers.
What is the purpose of using facts and data in your argument essay?
You deposit $400 in an account earning 5% interest compounded annually. How much will you have in the account in 10 years?
Which Republican president worked out an agreement with the Democratic majority in Congress to raise taxes and reduce the national debt? Ronald Reagan George H.
What is the quotient when (x+3) is divided into the polynomial 2x2 + 3x-9? O A. 2x-5 with no remainder B. X+ 3 with a remainder of -2 O c. 2x+ 1 with no remaind
A fish has armored plates that enable it to handle the extreme pressure in the deepest, darkest aquatic ecosystem. Where is this fish adapted to live? a pond th
Help!!! Find the slope and y-intercept
Please help i give brainliest, show the work though. Susan is buying 5 and a half pies from the market. Write this amount as a mixed number, improper fraction,
PLEASE HELP, I NEED THE ANSWER SOON!! Drag each label to the correct location on the image. Not all labels will be used. Identify the recommended actions for su
4 meters to 100 centimeters