Ashleyburnett81
Ashleyburnett81 Ashleyburnett81
  • 19-03-2018
  • Mathematics
contestada

how much money would you spend if you were 2 by 4 bags of Doritos it cost $3.55 per bag show the equation how you got the answer

how much money would you spend if you were 2 by 4 bags of Doritos it cost 355 per bag show the equation how you got the answer class=

Respuesta :

FrostByte
FrostByte FrostByte
  • 19-03-2018
3.55 x 4
thats the amount per bag times the number of bags you buy. 
use a calculator and you get $14.20

ANSWER-------> $14.20
Answer Link
Zoey04 Zoey04
  • 19-03-2018
Equation :

[tex]y = 3.55x[/tex]

[tex]y = 3.55(4) = 14.20[/tex]

~~

You would spend $14.20
Answer Link

Otras preguntas

4y+13=37 a 6 b 24 c 20 d 4​
what is the area of the rectangular box which is 30x + 7 cm by 3× - 27 cm?​
can someone help me lol its 2 questions true or false
Factor: 24a²b²c2-72abc
Answer question 19 and 20!
There were 96 runners to start a race. In the first half of the race, 1/6 of them dropped out. In the second half of the race, 3/8 runners dropped out. How many
will give correct answer brainliest​
Pleeeese heeelp mee: There are many definitions of curriculum and there is no agreement on only one definition because? A)each group of people view curriculum a
How can energy be supplied to chemical reactions in living systems?
Amanda wants to calculate formulas only when she saves or opens a workbook. Which of the following calculation options should she select?