RareCherry777
RareCherry777 RareCherry777
  • 20-03-2018
  • Mathematics
contestada

a 32 ounce bottle of apple juice for 2.50$ or a 48 ounce bottle of 3.84$ which is the better deal

Respuesta :

backseatdog
backseatdog backseatdog
  • 20-03-2018
Simple division problem:

$2.50/32 oz 
versus
$3.84/48 oz

Use a calculator:
$0.078125 per oz
versus
$0.08 per oz

So $2.50 for a 32 ounce bottle is better because it is less than 8 cents per ounce which is how much the other cost.
Answer Link

Otras preguntas

A 700-watt gasoline engine and a 300-watt electric motor both do 3 J of work. Which machine can do the work faster? Explain your answer.
Kelly carried a box weighing 10 N the 200 meters from his car to his new house.  George took the box from Kelly and carried it up the 3 meter tall flight of sta
G=H(q+Q)for Q Solve for Q I dont understand how to do this.
in what year did the civil war being?
Find k if (x-3) is a factor of [tex] k^{2} x^{2} -kx-2[/tex].
explain how to do the factor tree for 75
if n is a positive integer, for what values of n is the function f(x) =x to the power of na) evenb) odd
Find the value of W if A=LW, A=8m^2, and L=4m PLEASE HELP
Genetic engineering is used in the biotechnology industry to? (1) eliminate all infections in livestock (2) synthesize hormones such as insulin and human growt
Genetic engineering is used in the biotechnology industry to? (1) eliminate all infections in livestock (2) synthesize hormones such as insulin and human growt