Modemorin1258 Modemorin1258
  • 21-03-2018
  • Mathematics
contestada

In winter, the price of apples suddenly went up by 0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of $5.88

Respuesta :

jacobb301 jacobb301
  • 27-03-2018
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
Answer Link

Otras preguntas

someone please help me with this!!
Gina doesn't agree with her town's new policy about the public playgrounds. The local newspaper's editor has given her half a page to write an article supportin
Giving 21 points plz help meh
please help it’s algebra 2
Which president initially proposed the development of the EPA? President Reagan President Nixon President Clinton President Ford
What differences do you think there are for veterinarians in treating small animals versus the large mammals discussed in this lesson? Which area do you think w
Please select the word from the list that best fits the definition How information is structured
How do you draw a horse!!!! HELP!!(I want to draw a unicorn, if you could insert a drawing that YOU made that would be awesome) I will give brainliest to whoev
So, many points given if someone can answer this question correctly. and brainliest
A train travels in a straight path at a steady speed of 1.25 miles per minute. At noon, the train is 100 miles from the starting point. Express the distance D f