Seudónimo Seudónimo
  • 18-05-2018
  • Mathematics
contestada

An 8-cup carton of soy milk costs $6.96. What is the price per pint?

Respuesta :

anonymous12345678901
anonymous12345678901 anonymous12345678901
  • 18-05-2018
convert from 8 cups to pints

8 cups = 4 pints

to find the price per pint divide 6.96 by 4

6.96/4 = 1.74

The price per pint is $1.74

I hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

what do they call the guy who invented the first blue jeans
In Paul Laurence Dunbar's poem, "Sympathy", lines 12-14 suggest that... as the bird gets older, its hopeful desire for freedom increases. the bird has given up
Which major body of water touches the northern shores of South America?
Tabitha is trying to find the equation of a line perpendicular to y = 1 over 2 x − 5 in slope-intercept form that passes through the point (2, −7). Which of the
What are possible challenges of gene therapy
why are the cells in a multicellular organism organized into tissue
Please help me out please
Triangle ABC is similar to triangle DEF. The length of AC---- is 12 cm. The length of EF--- is 15 cm. The length of DF---- is 9cm. What is the length of BC---
A brother and a sister are in the same math class. There are 8 boys and 10 girls in the class. One boy and one girl are randomly chosen. What is the probability
Nineteenth century English scientist Michael Faraday found that if he moved a magnet through a loop of wire, an electric current flowed in that wire. What pro