imsorryimbroke imsorryimbroke
  • 20-05-2018
  • Mathematics
contestada

1kg of cheese costs £5.60.
Jane buts 200g of cheese
How much does jane pay?

Respuesta :

mkryukova19 mkryukova19
  • 20-05-2018
1 kg = 1000g
You can use proportion

1000 g ----- £5.60
200g  ------ x

x=(200 *5.60)/1000=5.60/5=1.12
Answer  : 1.12 
 £
Answer Link

Otras preguntas

how do you soLve this problem using Who: 4(1+3X)+4X=-18+5X
How many mole of chlorine gas react with 0.100 mol of metal iron? Fe+Cl2-> FeCl2
Which groups did not share in the prosperity of the late 1800s? Choose all answers that are correct. A. shopkeepers B. tenement dwellers C. factory workers D. r
What was the Russian Revolutions with Czar Nicholas II?
What is the basis of the legal system? a. everyone is different under the law c. everyone is equal under the law b. only citizens are equal under the law d. no
In his frequent speeches, the Reverend Dr. Jesse Jackson has been a ___ defender of African-American rights. A. tangible B. advocate C. tangent D. vociferous
In the middle of a test PLEASE HELP!! You can be better assured that your research is accurate if you _____. use more than one search engine are careful to use
1. Why are Meriwether Lewis and William Clark significant to U.S. history?
Fossilized non-seed vascular plants from the ____________________ Period have been identified. a. Devonian c. Permian b. Cambrian d. Triassic
√8x^2 divided by √2x