christinamonte4434 christinamonte4434
  • 18-06-2018
  • Mathematics
contestada

Cheryl paid $37.20 for 12 gallons of ice cream for a school picnic. How much would 1 quart of ice cream cost?$0.68

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 18-06-2018
Cheryl bought 48 quarts of ice cream for that price. The price per quart was
  $37.20/48 ≈ $0.78
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following gems is commonly used in creating lasers? a. rubies c. emeralds b. quartz d. diamonds
What is the theme of this poem barbara sonek holocaust
if scientists are able to know that a specific bacterium is responsible for causing a deadly infection,why might it be important to discover this bacterium?
Why did Americans settle in territories outside the United States
Cecil Rhodes dreamed of constructing a railroad in Africa that stretched from Cairo, Egypt, to _____.
Mateo was born in 1945 and lived to be 44. Write out the year he died. a. mil novecientos ochenta y nueve c. novecientos noventa y ocho b. mil novecientos noven
PLEASE HELP!!The alpha decay of a radioactive nuclide (X) emits a He-4 nucleus and produces an isotope of 235/92 U, What is X? A. 235/91 Pa B. 235/93 Np C. 236
how do references to orbits, the Mona Lisa, a chambered nautilus, and the definition of as "a set of elegant numbers" help the reader get to know Mr. Z? Wha
Rod has a business making silver and gold jewelry charms in the shapes of molecules. He has five metalsmith who work for him. One week, it's production possibil
In the episode of the lotus-eaters, how does odysseus handle the men who ate the lotus?