sydneyjordan23 sydneyjordan23
  • 17-07-2018
  • Mathematics
contestada

Faith went to the grocery store to buy apples. If each apple cost $0.78, and she spent a total of $4.68, how many apples did Faith buy?

Respuesta :

yoloswaggs51
yoloswaggs51 yoloswaggs51
  • 17-07-2018
She paid a total of 4.68 for all the apples, each apple costed .78
So do 4.68÷.78 and your answer is 6
She purchased 6 apples
Answer Link
st4rgrl
st4rgrl st4rgrl
  • 17-07-2018

Faith would have bought 6 apples.


Divide the total of $4.68 by the cost of each apple, $0.78.

4.68÷0.78=6


You can check to see if this is true by reversing the problem and multiplying 0.78 by 6.

0.78×6=4.68

Answer Link

Otras preguntas

Shana puts money into a bank account each month. What is Shana doing?
If an animal cell represented a city, the city's power plant would represent what organelle? A. cell membrane B. mitochondria C. chloroplast Will upvot
A group of scientist study the effect of chemical on Various strains of bacteria. Strain A started with 12000 cells and decreases at a constant rate of 4000 cel
Brenda is buying three birthday cards for $8.97. Sales tax on the three cards is $0.63. Including sales tax, how much is each card?
A _____ are devices that permit a user to connect to a digital t-carrier service.
Identify the meaning of the following vocabulary word: Uvas means Grapes Strawberries Apples
How did the development of new technology after World War I affect farmers?
What is 15% 0f $9,450.00?
The factors of thirty six
Given that the population of quarters has a mean weight of 5.67g and standard deviation of 1.34g, what do you know about the mean of the sample mean