superpowers234 superpowers234
  • 20-08-2018
  • Mathematics
contestada

tanner and three neighborhood friends are buying a basketball hoop that costs 249.84. if the cost is divided equally, how much will each person pay?

Respuesta :

DokiDokiHime
DokiDokiHime DokiDokiHime
  • 31-08-2018
Tanner plus his friends equate to four people.

Divide 249.84 by four.
[tex]249.84 \div 4 = 62.46[/tex]
Each friend will pay $62.46
Answer Link

Otras preguntas

What is surface are of box with 12x6x9.5
does anyone know the answer?
If you invented a tool that had something to do with sound, what root word would your invention most likely include? Auto Phon Scrib Tele
critically discuss how effective communication of value may help you build a substainable relationship with your friends​
A single atom of an element has 11 protons, 11 electrons, and 12 neutrons. Which element is it? OV Na Mg Se Save and Frit
How would one convert 6 lb to ounces (16 oz = 1 lb)? O A. 6 lb 16 oz 1 lb O B. 6 lb 16 OZ O C. 6 lb x 16 oz O D. 61bx 1 lb 16 oz
What is the volume?
Geometry help please. Find m in the diagram please.
Violet is making pizzas for a pizza party. Each pizza requires 5/16 pound of cheese. How many pounds of cheese does she need to make 11 pizzas? Express your ans
Question 3 (2 points) Cars-2-Go rents out cars for a $23.75 rental fee and charges $.35 per mile. Which function rule matches this situation when x = number of