xstephaniex
xstephaniex xstephaniex
  • 17-03-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of 24-oz bag of dog food for $3.60

Respuesta :

Michelle2000Smith
Michelle2000Smith Michelle2000Smith
  • 17-03-2016
What you would do to get your answer is simply divide $3.60 by the # of ounces.
So this is what your problem should look like 3.60 / 24 = 0.15 or 15 cents a ounce.
Answer Link

Otras preguntas

A ceramic tile measuring 50 cm x50cm has been designed to bear a pressure of 40 N/in . Will it with stand a force of 5 N?
Valor de la siguiente expresión |9-15|=
Basahing mabuti ang mga sumusunod na pahayag. Piliin ang angkop na salita sa loob ng panaklong para mabuo ang diwa ng bawat pahayag. Isulat ang sagot sa sagutan
What does this line tell you about men in the last years of the nineteenth century? With infinite complacency men went to and fro over this globe about their li
Narrate a story about the best, strangest, funniest or worst thing that happened to you on a vacation or trip to another place. Focus on events and experience.
Perform the following mathematical operation, and report the answer to the correct number of significant figures. 7.125 x 8.00 = [?] Answer ?
what was one of the reasons why general jaruzelski introduced martial law and suspended solidarity
Pls can anyone give me tips for studying when I'm high-school ​
Los métodos hormonales son eficientes porque: * A: impiden la entrada de los espermatozoides C: Se inhibe (no se desarrolla) la ovulación B: El óvulo jamás se e
what can one do to protect themself from xenophobia on platforms like twitter​