Angerv0monal6a
Angerv0monal6a Angerv0monal6a
  • 19-03-2016
  • Mathematics
contestada

A China cup and saucer cost 12$. The cup on its own cost 3$ more than the saucer. Form an eqaution for s and solve it. Find the cost of the cup

Respuesta :

SmarticalParticals
SmarticalParticals SmarticalParticals
  • 19-03-2016
If the cup = S + 3
and the
saucer = S
then


(S + 3) + S = 12
2s + 3 = 12
2s = 9
s = 4.50

So by itself the saucer costs $4.50. To find the cost of the cup look to the beginning of the problem where we learned that

Cup = S + 3
cup = 4.50 + 3
cup = 7.50

So the saucer is $4.50 and the cup is $7.50...

4.50 + 7.50 = $12.00

It checks!
Answer Link

Otras preguntas

name three defferent "foodstuff" or drinks in your family and explain how biotechnology is involved in producing them​
What are monomours? ​
Emma has a fish tank with two fish in it. The probability that the first fish lives for at least one year is 0.84. The probability that the second fish lives fo
If possible draw a line of best fit on the graph. Where possible estimate the value of p on the line of best fit where s= 10. 3. S 2 14 14 4 12 18 12 6 5 15 р 1
Find the equation of the line.​
A roll of nickels is worth $2.00. Write and solve an equation to determine the number of nickels in a roll. (NEED TO SHOW WORK)
Find the value of x :
Why is it important for a student like you to have a healthy school environment? How can you benefit from this or how can this affect you? Enumerate examples an
Sinónimo de contrargumento
Needddd helppppppp!!!