drea4551 drea4551
  • 18-09-2018
  • Mathematics
contestada

A pound of coffee costs $14.99what is the cost per ounce

Respuesta :

xokimberlyyyy
xokimberlyyyy xokimberlyyyy
  • 18-09-2018
There are 16 oz in a Pound. Take 14.99 and divide it by 16. This will give you the cost per oz. 14.99/16= .936875
Answer Link

Otras preguntas

I need help with my homework problem, I'm. not sure what formula to use or how to do it. I attached the problem belowYou begin saving for retirement at age 25,
A drawer contains 12 brown socks, 8 white socks, and 2 blue socks. One sock is selected at random. What is the probability that the sock is blue, given that it
Each letter of the word GEOMETRICAL is written on a separate piece of paper and put in a bag. You pick a random letter from the bag. What is the probability tha
What does primary productivity mean
Please help with this question. I don't understand!!
Need help to pass class
Energy is ablility to do
what is the zero of the function f(x)=1/8x^2-x+2​
These expressions represent the number of middle school students who signed up for 4 different spring intramural sports. 8n-10 - Baseball 2n+3 - Flag football n
How was Germany treated in the Munich Agreement?