unbeatablekidgirl unbeatablekidgirl
  • 18-09-2018
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins.What is the price per dozen?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-09-2018

3.50 for 4 muffins.

1 dozen = 12

3.5*3 = 10.5

$10.5 for a dozen muffins.

Answer Link
AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 18-09-2018

A dozen is 12.

To get from 4 muffins to 12 muffins, you multiply by 3

4 x 3 = 12

To find the sales price, multiply the cost by 3 too

3.50 x 3 = 10.5

The price per dozen is $10.50

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

The word hogan means "small, safe dwelling space." How does this word contribute to the overall emotion expressed in the third stanza of the poem? A.It contrib
why does Hayden think that Douglass worthy of his tribute
Evaluate the expression for x = 3 and y = 5. 12x−3y ---------- 4x-y PLEASE HELP NEED
What was the man who started islam named ?
How are rate of change and slope related for a linear relationship
Four students did a 400 meter sprint relay. Henry's time was 51.10 seconds, Cathryn's time was 45.26 seconds, Grayson's time was 101.92 seconds, and Woody's tim
How does 3 minus 3/7
what do Christians believe about the death of jesus
A 5.00-kg block is placed on top of a 10.0-kg block (Fig. P5.44). A horizontal force of 45.0 N is applied to the 10-kg block, and the 5-kg block is tied to the
Who memorized the design for the water frame in order to smuggle the plans to the united states?