unbeatablekidgirl unbeatablekidgirl
  • 18-09-2018
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins.What is the price per dozen?

Respuesta :

jcultr4s3nse
jcultr4s3nse jcultr4s3nse
  • 18-09-2018

Divide 3.50 by four, then multiply that by 12. The answer is 14. Hope this helps!


Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 18-09-2018

1 dozen = 12

12 /  4 =  3 groups of 4 muffins

$3.50 x 3 = $10.50

Answer Link

Otras preguntas

how do you write 4540 million in standard form?
the audience educational level is a factor related to
The Electoral College casts the official vote to elect the President. TRUE FALSE
1.  According to the passage, what can be inferred about how Elizabeth Cady Stanton’s personal qualities affected the women’s suffrage movement? (1 point) Her e
Which word refers to bundles of wooden rods tied around an ox handle, symbolizing the authority of officials in ancient Rome?
What are the materials called through which waves pass energy? A. waves B. amplitudes C. mediums
fill in the blank ____________________ is the closeness of a measurement to the actual value being measured.
A patient newly diagnosed with diabetes is to be discharged from the hospital. the nurse teaching this patient about home management should begin by doing what?
Cultural exchange between islam and byzantium is exemplified by the ________ in the great mosque at córdoba, spain.
what two numbers add to 7 and multiply to 10