honestypaul233 honestypaul233
  • 19-09-2018
  • Mathematics
contestada

A shake at the shake shack costs 80cent . The bill for three burgers and a shake was 4.40$. How much is a burger ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-09-2018

the answer 1.20 tell me if you need the work


Answer Link
SlipSour95
SlipSour95 SlipSour95
  • 19-09-2018

So I would work out how much of the total price was just burgers, so we take away the shake money from the total amount.

$4.40 - $0.80 = $3.60

Then we use division.

$3.60 ÷ 3 = $1.20

So, one burger would cost $1.20.

I hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

f(x) = 6x − x2, f(6 + h) − f(6) h , h ≠ 0
My current weight is 215 lbs. My plan is to lose 2lbs per week until my goal weight of 185lbs. Write a function W(x) to model my total weight W in terms of the
Here are some questions I need help with: 1) A mansion has an assessed valuation of $8000000 The rate for school taxes is 60 cents per $100 valuation. If all bu
Create your own propaganda. Start by brainstorming your ideas for a slogan that reflects or summarises your propaganda message. Once you have a slogan, create a
THE RUGMAKER OF MAZAR-E-SHARIF Why do you think Najaf Mazari places a higher value on actions than on thought and speech?
There are 20 circles and four triangles what is the simplest ratio of triangles to total shapes
least and most important citizenship obligations are?
h(t) = −t2 + t + 1 h(−1)
What do you notice about the equation y=2 to the power of X
If Bertha Evans was seen for an office visit and has other insurance besides tricare who do u bill first