roncamjohn1029 roncamjohn1029
  • 20-09-2018
  • Mathematics
contestada

A 16 ounce package of brown rice costs 79 cents and a 32 ounce package costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

simplyfaith03
simplyfaith03 simplyfaith03
  • 20-09-2018

The 16 ounce package.

16oz=.79¢

32oz=3.49

If you buy them separate you’d be paying $1.58 for 32oz

.79*2=1.58

Where as with the 32oz package you’d be paying an extra $1.91

Answer Link

Otras preguntas

What is m∠CDJ? Im not sure what it is
What are two ways that the geography in Italy is similar to that in Greece?
Which answers are examples of inductive reasoning? Choose all answers that are correct. (Points : 1) Peaches cost $0.95/lb at the local store. Sue is g
What made Constantinople a good location for a new city?
which of the following mutations would be most likely to improve the chances that an organism would survive and reproduce? F. a stronger scent that makes an ani
how do you turn 2.11 as a mixed number in simplest form
what is the main function of the cell wall
what is the answer to 16*40?
Shannon has a booth at the local farmer's market. She sells fresh tomatoes, green beans, and bell peppers at the following prices. Item Price tomatoes $1.65 per
ky has 3 times more books than grant grant has 6 fewer books than Jaime if the total combined number of books is 176 how many books does Jaime have?