faye31 faye31
  • 21-03-2016
  • Mathematics
contestada

you buy 3 pounds of organic apples for 7.50. what is the unit rate for each type of apples?

Respuesta :

bacontacosuperhero
bacontacosuperhero bacontacosuperhero
  • 21-03-2016
To find this you need to divide 7.50 by 3. You then get $2.5, which is the unit rate for one apple.
Answer Link

Otras preguntas

Mathis made gift bags for the students in his class for his birthday. Each gift bag contains 5 pieces of candy. If he brought 120 pieces of candy total, how man
what is an economical opportunity for citizens
how does proximity to a large body of water impact weather?
What overt actions cause various nations to make a commitment to the war?
what are the steps for creating hydroelectric power?
which mineral helps support mexico's growing steel industry ? where is it located?
Which is an external influence on physical activity? A. experiences B. likes C. feelings about yourself D.role models
Explain the minimum needs programme
In Module 1, you set a health goal for yourself. Write your health goal in a positive manner. Write your plan of action. You must have at least three specific
Which box-and-whisker plot represents the data set? 12, 10, 16, 19, 18, 14, 4, 18, 4 A box and whisker plot. The whiskers range from 4 to 19 and the box ranges