Yadi11 Yadi11
  • 22-03-2016
  • Mathematics
contestada

A kilogram of whole-wheat flour costs $6. What is the cost of 400 grams of the flour

Respuesta :

sbernal
sbernal sbernal
  • 22-03-2016
There is 1,000 grams in a kilogram, so $6 per kilogram and ___ per 400 grams. You do 400•6=2,400 2,400/1,000=2.4
Answer:$2.40 per 400grams
Answer Link

Otras preguntas

Put the verbs in brackets into the correct passive tense.1.A:Thoose shoes look so comfortable.B:They .................(make)in Italy2.A:Why didn`t you fly to Mo
why do humans need nitrogen to survive?
Calculate the number of moles 56.75 g of Al(NO3)3 8.35 g of Al2(SO4)3 3.8 g of FeSO4
I've got some homework about rendering isometric letters...I can remember what colours the main parts are but I can't remember what colour the other parts are (
can you please help me with the literal meaning to the song clarity by zedd
If y varies jointly as x and z and y = 60 when x = 3 and z = 4, find y when x is 6 and z is 8. Can aanyone walk me through how to do this?
how many counts does a semibreve have
If y varies jointly as x and z and y = 60 when x = 3 and z = 4, find y when x is 6 and z is 8. Can aanyone walk me through how to do this?
Why does Dally sneak in to the movies?
Suppose that the function f ( x ) = 2x + 12 represents the cost to rent x movies amonth from an internet movie club. Makayla now has $10. How many more dollars