nathang6222 nathang6222
  • 16-10-2018
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for 6 dollar. What was the cost for 1 lemon?

Respuesta :

dpati2005 dpati2005
  • 16-10-2018

6 dollar divided per 8 lemons = $0.75

Answer Link

Otras preguntas

When Samantha has hiked for 1 1/2 hours, she has covered ? miles.
Enter the number that belongs in the green box.
What are some more recent developments that have given rise to our business environment?
In an experiment involving an enzyme, the pH is raised from 2 to 11. What will be the MOST LIKELY effect of this on the reaction? A) The enzyme will denature,
what science does sociology study?
Which of the following is filling the role of a consumer? A. Daniel buys a gift for his girlfriend B. Courtney orders chicken for her company picnic C. Mario
Julie recently drove to visit her parents who live 240 miles away. On her way there her average speed was 11 miles per hour faster than on her way home (she ran
during a phase change, energy is absorbed. what type of reaction is this? A. Exothermic B. Endothermic C. Sublimation D. Fusion
As a vector, displacement has which qualities?
You begin solving the equation 3+4x=51 3 + 4 x = 51 by subtracting 3 3 from both sides. Which is the best choice for Step 2 2 ?