zoellerjamie2890 zoellerjamie2890
  • 16-10-2018
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs 75cents. That is 3cents less than three times what the pack cost 20 years ago . Which equation could be used to find the cost of the gum 20 years ago

Respuesta :

lonbri9771
lonbri9771 lonbri9771
  • 16-10-2018

3x-3=75, add 3 to both sides and get 3x=78. You divide 78 by 3 and get x=26. So a pack of gum 20 yrs ago cost 26 cents.


Answer Link

Otras preguntas

Explain how remittances from migrant workers create purchasing power in other countries. Why do migrant workers send remittances? What happens with this money?
can some one help if you do and say something nice you get a brainliest
What does the term vigorous aerobics means?
h(x)=(x-5)(x+5) ,the function h is defined as shown.for what value of x does the function h reach its minimum value?a)-25b)-5c)0d)5
Why did Congressional leaders dislike the choices of delegates to Congress from the new state governments? 1. Many of the men had been low-ranking officers in t
A runner jogs 1 km south to a school, then jogs 1km west to a restaurant. What is the position of the runner relative to the school
What is Neo-Confucianism
A poll of 72 seniors, taken three weeks before the selection of the school Homecoming Queen, identified 60 who planned to vote for Jenny Wonderful. Unfortunatel
Find the GCF of 35, 60, and 25
When you multiply any odd number by 2, the result is an odd number Is the following statement always true, sometimes true, or never true?