jelenayuanyuan374
jelenayuanyuan374 jelenayuanyuan374
  • 18-10-2018
  • Mathematics
contestada

Unit pricing

Which item has the lower unit price ?

1.) 1.99 for 5 dinner rolls or $2.99 for 8 dinner rolls.

2.) $10.49 for a 950g lasagna or $11.99 for a 1.1kg lasagna.

3.) 8 muffins for $4.29 or 12 for $6.99.

All answers please

Respuesta :

natashaedwards023 natashaedwards023
  • 18-10-2018
1) 5 dinner rolls
2) idk this one
3) 8 muffins
Answer Link

Otras preguntas

Which hormone progesterone or estrogen, is present in *greater* quantities in birth control pills?
the efficiency of a machine is always less than 100% because part of the energy input is used toA. stop the machine after work B. perform useful work on the loa
Pls solve this quick
5 1\4 x 2 3\5 what is this!
BRAINLIEST AND EXTRA POINTS IF CORRECT 1
√96a^ 3 b ^4 simplify square roots
Lady Macbeth wants her husband to do something that he knows is wrong. What’s the best way to deal with this kind of pressure?
HOW MANY DEGREES IS Angele a?
i'm working on a lab report on water erosion on edg lol pls help i'm so behind is it okay??
पसिनाका धारा कहाँ बहन्छन्​